Zabawy dla niemowlaków od 0 do 3 miesięcy
Pierwszy kwartał życia to dla Waszego dziecka okres adaptacyjny, nowe otoczenie dostarcza mu bardzo wiele emocji k±piel, przewijanie, nowe twarze, zapachy to jak upojna zabawa w wesołym miasteczku. W pierwszych tygodniach życia dziecko głównie je, ¶pi, wydala i krzyczy - w tym okresie dzieci nie s± zainteresowane zabawkami. Okres do ukończenia 3 miesi±ca życia jest okresem przygl±dania i słuchania. Dziecko nie potrafi jeszcze ¶wiadomie trzymać żadnego przedmiotu. W drugim miesi±cu dziecko zaczyna wyraĽniej patrzeć i zaczyna wodzić oczami za twarz± obserwatora lub pokazywanym przedmiotem. W trzecim miesi±cu okresy, kiedy dziecko nie jest zajęte jedzeniem lub spaniem wydłużaj± się. Warto czę¶ć tego czasu przeznaczyć na przyjemne i pożyteczne zabawy z maleństwem.

Pamiętajcie maluch może do¶ć szybko poczuć się zmęczony, je¶li zaczyna marudzić lub odwracać główkę od pokazywanego przedmiotu czy twarzy towarzysza zabaw, to znak, że zabawę należy przerwać lub zakończyć. Wielu rodziców popełnia bł±d wymachuj±c nad płacz±cym dzieckiem coraz to now± zabawk±. Kiedy to maleństwo daje do zrozumienia „już nie chcę dajcie mi spokój teraz chcę się wyciszyć bo się bardzo zmęczyłem".

Malutkie dzieci bardzo często ignoruj± „sklepowe" zabawki stawiaj±c ponad nie rodziców i przedmioty codziennego użytku znajduj±ce się dookoła. Zdarza się, że dziecko tak jest zafascynowane poznawaniem otaczaj±cego je ¶wiata, że nawet przez pierwszy rok swojego życia nie zwraca lub po¶więca bardzo mało uwagi wszystkim tym ¶wiec±cym, graj±cym i błyszcz±cym, często do¶ć drogim przedmiotom reklamowanym jako niezwykle niezbędne w rozwoju dziecka. Jeżeli Wasz maluch należ do tej grupy nie przejmujcie się, nie kupujcie coraz to nowych zabawek z nadziej±, że może w końcu ta go zainteresuje. Pod±żajcie za dzieckiem i cieszcie się macie do czynienia z inteligentn± jednostk± ciekaw± ¶wiata. Pamiętajcie, że zabawa garnkami, pokrywkami, szyszkami czy kamyczkami stymuluje rozwój dziecka i dostarcza znacznie bogatszych doznań

Lubię dĽwięki, kołysanie i mamine rymowanie

W pierwszym miesi±cu życia dziecka warto wykorzystać bodĽce dĽwiękowe. Możesz tańczyć z maluchem na ręku przy cichej muzyce, ¶piewać mu piosenki, mówić wierszyki i rymowanki. Jak najczę¶ciej dziecko głaszcz, przytulaj i delikatnie kołysz.

Trening czyni mistrza

W drugim miesi±cu życia możesz już kła¶ć dziecko na brzuszku by trenowało podnoszenie główki, przyda się wtedy kolorowa wyraĽna ilustracja czy pluszak do pomocy w trenowaniu tej umiejętno¶ci. Możesz też położyć dziecko brzuszkiem na swoim brzuchu i zachęcać je do podnoszenia główki.

Miny i minki

Rób do malucha ¶mieszne miny i wydawaj różne dĽwięki.

Pokaż mi ¶wiat

No¶ dziecko po mieszkaniu i pokazuj±c różne przedmioty nazywaj je i mów, do czego służ±.

Jestem taki zasłuchany

Jak najczę¶ciej mów do dziecka, o tym, co akurat robisz. Co widzisz za oknem, czy w gazecie, je¶li maluszek zacznie wydawać jakie¶ dĽwięki postaraj się na nie odpowiadać lub je na¶ladować. Pamiętaj daj się dziecku wypowiedzieć.

JestExclamation Nie maExclamation

Pokazuj dziecku kolorow± zabawkę lub jaki¶ duży przedmiot o intensywnych kolorach. Gdy maluch skupi na nim wzrok zakryj j± na chwilę np. tetrow± pieluch± "OExclamation Nie ma". Po kilku sekundach odkryj i zawołaj: "OExclamation JestExclamation"

Paluszek gilgoczek

Nawi±ż kontakt wzrokowy z dzieckiem, zamachaj dłoni±, pokaż paluszka gilgoczka i z u¶miechem powiedz: "Idzie paluszek gilgoczek i połaskocze ....( tu imię dziecka) w brzuszek". Powoli poruszaj±c palcami, zbliżaj je do skóry dziecka i delikatnie łaskotaj. Powtórz kilka razy łaskocz±c w różne czę¶ci ciała i oczywi¶cie nazywaj je.

Uwaga leci pszczołaExclamation

Trzymaj±c dziecko na rękach si±dĽ sobie wygodnie. Unie¶ palec w górę i zataczaj nim koła, udaj±c brzęczenie pszczoły. PosadĽ pszczółkę na policzku malucha i delikatnie go połaskocz. Powtórz zabawę kilka razy tak, aby mógł wodzić oczami za Twoim palcem.

¦wietliste kręgi

Zga¶ w pokoju ¶wiatło, możesz wł±czyć jak±¶ malutk± lampkę. Połóż dziecko obok siebie na łóżku lub na podłodze (oczywi¶cie na miękkim kocyku) wł±cz latarkę i zataczaj ¶wietliste kręgi na suficie

A kukuExclamation Gdzie jest mama?

Zwróć na siebie uwagę dziecka, a potem przykryj swoj± głowę i twarz pieluszk± lub chusteczk± i zapytaj gdzie jest Mama? Po kilku sekundach zrzuć zasłonę i wykrzyknij rado¶nie „A kuku tu jestemExclamation".

A kukuExclamation Gdzie jest moje maleństwo?

Cieniutk± pieluszk± tetrow± na krótk± chwilę przykryj buzię dziecka i zapytaj gdzie jest moje maleństwo? Po chwili zdejmij pieluszkę z radosnym okrzykiem „A tu jeste¶".

Mini turlanie

Połóż brzuchem na swoim brzuch malucha przytul i delikatnie przechylaj się z lewej na praw±. Robi±c to mów a teraz na lewo a teraz na prawo

Pokaż mi ¶wiat zwierz±t

Przygotuj sobie duże wyraĽne ilustracje zwierz±t - na jednym obrazku jedno zwierz±tko (możesz powycinać z gazet i nakleić na biały sztywny karton, lub skorzystać z zasobów internetu i wydrukować). Pokazuj dziecku po dwie trzy karty mówi±c, co to za zwierzę gdzie mieszka i jaki wydaje odgłos.

Sk±d ten dĽwięk?

PosadĽ a wła¶ciwie połóż malucha np. na leżaczku (tak na marginesie bardzo przydatna rzecz) i potrz±saj grzechotk± lub dzwoń dzwoneczkiem z prawej strony dziecka maluszek powinien poszukać wzrokiem Ľródła dĽwięku, kiedy zareaguje i skieruje się w jego stronę pochwal malucha. I zagrzechocz z lewej strony czekaj±c na reakcję. Aby stymulować rozwój malucha Pamiętaj nie dzwoń i nie grzechocz maluchowi nad głow±, bo nie będzie w stanie zlokalizować Ľródła dĽwięku.

Jestem mi¶ mam na imię Zdzi¶.

Pokaż dziecku misia a następnie zacznij udawać, że zabawka mówi: "cze¶ć jestem mi¶ mam na imię Zdzi¶. A ty jak masz na imię?...". Podczas tej zabawy zmieniaj intonację głosu.

Tu mama ma nosek, a tu oko

Połóż r±czkę dziecka na swojej twarzy i przesuń ni± po swoich oczach, nosie, ustach oczywi¶cie mów maluchowi, co akurat dotyka i do czego służy.

Poznawanie przez dotykanie

Przygotuj sobie kilka skrawków materiałów, pluszaków lub małych poduszeczek chodzi o to, aby przygotowane akcesoria miały różn± fakturę. Delikatnie dotykaj skórę dziecka na brzuszku lub kładĽ jego r±czkę na tkaniny. Jeżeli masz duże kawałki tkanin możesz w ciepłym pomieszczeniu rozebrać dziecko i kła¶ć je tak, aby całym ciałem poznawało rodzaje tkanin.

Poznawanie przez w±chanie

Dawaj do pow±chania swojemu dziecku różne produkty spożywcze, kartkę papieru, krem do pupy itp. mów oczywi¶cie, co to jest i do czego służy.

Bańki Mydlane

Ułóż wygodnie malucha w leżaczku lub na kocyku i puszczaj nad nim bańki mydlane.

Kopnij piłkę

Nadmuchaj duż± kolorow± plażow± piłkę. Połóż dziecko na plecach, trzymaj piłkę nad jego nóżkami tak by wierzgaj±c nóżkami mógł w ni± uderzać.

Za osesek.pl

[Obrazek: 7ux3u6bduxxz1n8u.png]

[Obrazek: gg64vcqgqjes5ksl.png]
[Obrazek: atdccwa1dw3gu7vt.png]
[Obrazek: l22ndf9h89b23l1p.png]

[Obrazek: mapowska3.jpg]
Odpowiedz

Ale fajne pomysły, niektórych nie znałam
Mama, mężatka, kobieta pracująca i przedsiębiorcza. Prowadzę stronę o pomysłach na prezenty.
Odpowiedz

Moja córcia bawi się czym popadnie, podkrada pilota od TV itd. Mimo, że ma masę zabawek, kolorowych, zachęcających....
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Forum software by © MyBB Theme © iAndrew 2016