MLEKO MATKI
Może temat nie bardzo podchodzi pod kuchnię, a bardziej po prostu pod żywienie, no ale to chyba najlepsze miejsce, skoro jest tu też temat o mleku modyfikowanym Smilie_happy_281.

Zalety karmienia piersią tak dla matki, jak i dziecka są chyba ogólnie znane, dość powiedzieć, że WHO zaleca karmienie wyłącznie mlekiem matki do 6. miesiąca życia, a potem stopniowe rozszerzanie diety wraz z dalszym karmieniem piersią.
Bardzo łatwo znaleźć odpowiednie informacje na ten temat w internecie.

Chciałabym tu natomiast napisać nt. "długiego" karmienia piersią, tzn. ponad rok.

Dwie starsze córki karmiłam ok. roku, może ciut dłużej, a potem płynnie przeszliśmy na mleko modyfikowane. Trzecia córka odmawia jakiegokolwiek innego mleka podawanego w jakiejkolwiek formie.
Niedawno stuknęło jej 16 miesięcy i pojawiła się presja, że może jednak należałoby ją odstawić, szczególnie, że mleko pije głównie w nocy (bo w dzień nie ma kiedy, gdy jest w żłobku) i jest to nieco męczące. Poza tym niektórzy twierdzą, że to mleko nie ma już tak dużej wartości i nie jest konieczne, skoro dziecko je już prawie wszystko inne.

Natrafilam jednak na artykuł: http://dziecisawazne.pl/dlaczego-warto-d...o-piersia/
Okazuje się, że mleko matki po roku nadal jest bardzo wartościowe. Np. w dwudziestym miesiącu karmienia poziom niektórych przeciwciał jest podobny do poziomu w drugim tygodniu karmienia.
Polecam ten artykul do przeczytania.
Także bez spiny z tym odstawianiem. Ja muszę przyznać, że mi trochę ulżyło, bo widzę, że ona jeszcze nie jest gotowa i o mleko dopomina się dosyć często. Były też okresy, że nie chiała jeść kompletnie nic (np. w czasie ząbkowania) i wtedy karmienie piersią ratowalo sytuację.

[Obrazek: 7ux3u6bduxxz1n8u.png]

[Obrazek: gg64vcqgqjes5ksl.png]
[Obrazek: atdccwa1dw3gu7vt.png]
[Obrazek: l22ndf9h89b23l1p.png]

[Obrazek: mapowska3.jpg]
Odpowiedz

Teksty że mleko po roku jest bezwartościowe, chude i nie powinno się długo karmić, to stara szkoła, ale niestety niektórzy ciągle jej się trzymają i powtarzają. Nawet w szpitalu jeśli dziecko nie załapie od razu cyca, to niektórzy od razu sugerują mm albo co gorsze glukozę.
WHO zaleca wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca, do roku mleko to podstawa, a karmienie zaleca do 2 lat albo i dłużej. Po roku, jeśli dziecko odrzuci pierś, to nie ma obowiązki przechodzenia na mm - wystarczy dobrze zbilansowana dieta.

Ja sama karmiłam w sumie 20 miesięcy (nigdy nawet nie próbowaliśmy mm). Do skończonych 11 miesięcy przez Emmę cyc był zawsze na żądanie. Potem, ze względu na żłobek rozpoczęliśmy ograniczanie w ciągu dnia. Potem po roku, musiałam wrócić do pracy, więc przerwy w dzień robiły się dłuższe. I tak stopniowo zostały nam karmienia nocne. Ok. 18 miesiąca i nocne zaczęłam ograniczać, aż zostało nam tylko 1 karmienie po kąpieli. Od 20 miesiąca i to zostało zlikwidowane.

Sądzę, że jeszcze mogłabym trochę karmić, ale ze względu na drugą ciążę te nocne karmienia mnie męczyły, stąd decyzja o rezygnacji.
Ale nasłuchałam się sporo tekstów, że już dawno powinnam przestać karmić (a jak już zaszłam w drugą ciążę, to już teksty leciały jak z karabinu). A to jest znowu stara szkoła, że nie można karmić w ciąży (jeśli ciąża nie jest zagrożona, to można).
[Obrazek: klz9vcqgnuxxg6og.png]
[Obrazek: dev141prs__.png]
[Obrazek: 961lp07wsmczz546.png]
[Obrazek: il5hb2010nnycsc8.png]
[Obrazek: 39f8xzdvufe0ql2d.png]

ogromniaste buziaki dla Ciebie

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Forum software by © MyBB Theme © iAndrew 2016