Pozycje ulubione z mojej biblioteki

Pozycje ulubione z mojej biblioteki

Czytanie książek to jedno z moich ulubionych zajęć. Odpręża i relaksuje. Lubię literaturę faktu – biografie, historie życiem pisane i nasączone autentyzmem. To właśnie te pozycje zajmują największą część mojej biblioteki.

Książki rozwijają, poszerzają horyzonty myślowe i pomagają zrozumieć drugiego człowieka.

KSIĄŻKI WZBOGACAJĄ NIE TYLKO SŁOWNICTWO, ALE I DUSZĘ!

Dziś chcę Wam polecić kilka pozycji, które po raz kolejny potwierdziły moje przekonanie, że:

KAŻDY INNY, WSZYSCY RÓWNI!

Niestety jedna z tych książek stała się przysłowiowym gwoździem do trumny i domknęła proces postrzegania pewnej instytucji. O niej na końcu.

Oto lista moich bestsellerów – jedne przeczytałam już dawno, inne ostatnio:

  1. “Kuba” – wywiad z piłkarzem, który dla mnie był i jest nr 1. Ci, co mnie znają, wiedzą, że znam definicję spalonego, oglądam Cafe Futbol i miałam okazję dotknąć trawy na Camp Nou. Życiorys Błaszczykowskiego to tragiczne dzieciństwo, wspaniałe wsparcie babci i wujka oraz charyzma w dążeniu do celu. Dlatego to MÓJ NR 1!
  2. “Piekło mnie nie chciało” to historia ikony polskiego himalaizmu Krzysztofa Wielickiego, dla którego góry to pasja. Pasja, której nie powstrzyma huraganowy wiatr, temperatura 50 st. na minusie i ryzyko, że można nie wrócić. Zamiłowanie graniczące z amokiem!
  3. “Zawiedzione marzenia” – losy cesarzowej Austrii i królowej Węgier znamy z ekranizacji, którą większość z nas widziała w tv. Świetną rolę odegrała Romi Schneider, której życie osobiste różami usłane wcale nie było. Począwszy od dzieciństwa po tragiczną śmierć była “sterowana” przez bliskie jej osoby. To pokazuje, jak ważny jest kochający dom i mądra miłość rodziców.
  4. “Chcę żyć” to namiastka z życia Michała Piróga, który pokazuje, dlaczego odmienność powinna być traktowana normalnie. Z czym musiał się borykać jako gej, który dokonał coming out’u. Oceniać ludzi jest łatwiej niż ich zrozumieć – bo to wymaga wiedzy i empatii, a wielu z nas woli płytki i szybki przekaz.
  5. “Ostatni dymek” to przekaz, traktujący o Marii Czubaszek. Dla jednych feministka, dla drugich bezkompromisowa i dzieciobójczyni (przyznała się do aborcji). Choć wątłej postawy – twarda niczym skała. Ilość wypalonych fajek mnie osobiście poraziła, ale każdy żyje, jak chce. Jak to mawiał mój pierwszy szef: “Jedni lubią jazz, a drudzy spaloną kiełbasę z grilla”.
  6. “Tatuażysta z Auschwitz” – historia miłości w obozie dowodzi, że to uczucie, które może się pojawić nawet w najtragiczniejszych okolicznościach. Kryzysy i wojny były, są i będą. Dokładnie tak samo jest z miłością. Aż tyle i tylko tyle! Polecam!
  7. “Sodoma” to książka nie dla wszystkich. Dlaczego? Jest bardzo długa, dotyka tematu, który nie każdy jest w stanie zrozumieć. Wymaga skupienia, zrozumienia mechanizmów zachowań ludzkich, dojrzałości emocjonalnej oraz co najtrudniejsze zderzenia zakorzenionych w nas przekonań z brutalną rzeczywistością. Trudno jest przestawić myślenie, że instytucja, jaką jest Kościół, mogła przez setki lat działać tak skutecznie i tak perfidnie. Jestem osobą, dla której niedzielna msza to była świętość. Potrzebowałam kilka lat, aby przestawić myślenie (pisałam o tym TU). Co do książki – jest efektem 4-letniego, rzetelnego śledztwa francuskiego dziennikarza i pisarza Frederica Martela. Rozmawiał z setkami księży i biskupów oraz kardynałami. Został wpuszczony do Watykanu, z wieloma spotkał się w ich apartamentach. Kilku oficjalnie przyznało się do bycia homoseksualistami. Lawendowe lobby to, jak sami hierarchowie przyznają, fakt, któremu nie można zaprzeczyć. Wierni sami siebie oszukują, jeśli nie przyjmują tego do wiadomości. Wpływy Kościoła są tak silne, a mury Watykanu kryją takie tajemnice, że naprawdę trudno w to uwierzyć! Dlatego nie każdy jest gotowy na tę książkę. Ale i tak ją polecam. To mój nr 2 po Kubusiu! 🙂

CZYTAJ, BO WARTO!

POZNAJESZ LUDZI, POZNAJESZ ŚWIAT!

WIDZISZ RÓŻNORODNOŚĆ I OTWIERASZ SIĘ NA NOWE!

Podoba MISIE czytanie! 🙂
A Ty co ostatnio przeczytałeś?

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *