Pytanie, które musiało paść!

Pytanie, które musiało paść!

Tak się zastanawiałam, kiedy zada to pytanie i co mu wtedy odpowiem. Długo nie trzeba było czekać, zwłaszcza, jak się kupuje tygodniki traktujące o polityce, sprawach społecznych i bieżącej sytuacji w kraju i na świecie.

Na jednej z okładek fotka z prostestu kobiet i napisy treści wiadomej. Najpierw Ignaś zrobił duże oczy, potem spojrzał na mnie i powiedział:

Mamo, te panie to chyba są niedobre!

Czemu – zapytałam?

Bo przeklinają – zobacz, jakie napisy niosą i brzydko śpiewają.

No i rodzicu, bądź tu mądry! No ale przecież na już 9 lat, dużo rozumie i nie mam zamiaru chować głowy w piasek. Dzieci widzą, dopytują i po prostu chcą wiedzieć, o co chodzi?

Mówię do niego:

Słuchaj synek, te przekleństwa to są złe słowa – faktycznie. Uczymy Cię, żebyś ich nie używał. Czasami jednak, jak człowiek jest bardzo, bardzo zły, i nikt nie chce go wysłuchać, a dodatkowo jest zmuszany do robienia czegoś trudnego, to nerwy mu puszczają i przeklina.

Te kobiety wyszły na ulice, bo nasz rząd każe mamom urodzić bardzo chore dziecko. Takie, które ma wady.

Bo wiesz … nie zawsze jest tak, że mama nosi w brzuszku zdrowe dziecko. Czasem to dziecko jest bardzo chore i po urodzeniu umrze. To jest straszna sytuacja i lepiej, jak lekarze wyciągną tego bobasa wcześniej. Dla mamy to jest ciężkie przeżycie, bo wie, że dzidziuś będzie żył krótko.

A to są dzieci takie jak czasami oglądamy w “Nasz nowy dom”? – zapytał.

Nie, to są dzieci, które rodzą się bez rączek i nóżek, bez mózgu, z jednym okiem. To straszny widok! I dlatego lepiej jest i dla mamy i dla dziecka, żeby nie cierpieli i szybciej zakończyć tą sytuację.

Chwilę milczał.

Popatrzył w moje oczy.

I powiedział:

Mamo, jakie Ty masz szczęście, że urodziłem się zdrowy!

Oczywiście w moich oczach łzy i gardło ściśnięte.

Tak synku, bo każda mama i każdy tata chce, aby dziecko urodziło się zdrowe. Bo to jest najważniejsze!

Więcej już nie pytał. Tłumaczyłam mu, też całkiem niedawno, że dziewczyna może lubić dziewczynę, chłopak chłopaka i że trzeba szanować, że ktoś jest inny.

INNY TEŻ FAJNY!

KAŻDY MA WYBÓR – NIE MOŻNA ZMUSZAĆ. MOŻNA I TRZEBA OTWIERAĆ UMYSŁY.

Na spacerze

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *